Search This Blog

Monday, 12 November 2012

Spence, Arthur Leonard


Squadron Leader Arthur Leonard Spence DFC
was born in Donegal on 25th February 1908.  He was the son of Andrew and Lily Spence and of Presbyterian faith.  In 1911 the family were living in house 7, Figary, Fahan, Co. Donegal. 
On 1st September 1925 Spence joined Northern Bank at Head Office.  Transfers followed to Londonderry (1925), Head Office (1931), Carrickfergus (1933) and Head Office – Relief Staff (1937). 

Northern Banking Company Limited, Londonderry

On 2nd May 1939 he was joined the RAF Volunteer Reserve.  He was ‘Called up on Active Service’ on 2nd September 1939 with Service Number 81694. 
He returned to work from 5th October 1939 to 26 October 1939. 
His rank and promotions were Leading Aircraftman, Pilot Officer, Flying Officer, Flight Lieutenant (1941) and Squadron Leader followed in 1943. 

Spence was awarded the Distinguished Flying Cross (DFC) in 1941. 

On 19th November 1945 Spence resumed duty with the Northern Bank at Head Office.  Transfers followed to Royal Avenue (1948), Knock (1951), Head Office (1951), Lurgan (1958), Head Office (1954), Queen’s Square (1967) and Dublin Regional Director (1971). 
The Staff Magazine ‘The Link (Spring 1971)’ contains a Profile and photograph (above) of Spence. 
The Staff Magazine ‘The Link’ (Spring 1973) records Spence as retiring as Dublin Regional Director on 28th February 1973. 
Spence died on 18th January 1981.



No comments:

Post a Comment

Please add any verifiable information to assist me in building on the biographical information already detailed. Thank you.