Search This Blog

Loading...

Monday, 12 November 2012

Bristow, John Follett


Squadron Leader John Follett Bristow
was born in Belfast on 8th May 1907 of Church of Ireland faith. 
Bristow joined Northern Bank on 11th May 1925 in Head Office.  Transfers followed to Antrim Road (1925), Head Office (1927), Connswater (1931), Head Office (1933) and Lisburn (1940). 
In 1928 he joined the RAF Special Reserve.
On 2nd December 1940, he joined the RAF Volunteer Reserve (RAFVR).  His Service Number was 89053.  Promotion came in July 1941 to Pilot Officer, Flying Officer in December 1941 and Flight Lieutenant in December 1942.  The London Gazette records him as being a War Substantive Squadron Leader from December 1943.  He relinquished his commission in July 1963 with a rank of Flight Lieutenant, RAF Secretarial Branch. 
Following demobilisation, Bristow resumed duty in the Bank on 15th November 1945 in Head Office.  Transfers followed to Markets (1945), Donegall Square (1948) and Head Office (1966) as Sub Chief Accountant. 
He retired on 31st May 1970.

2 comments:

  1. Thank you for posting this information. Do you have information about whether he married of had any children?

    ReplyDelete
    Replies
    1. I am not aware of any children. Have you an interest in this family?

      Delete

Please add any verifiable information to assist me in building on the biographical information already detailed. Thank you.